НАША РОДНАЯ БЕЛАРУСКАЯ МОВА

17-18 апреля  учащиеся  нашей школы приняли участие в конкурсе чтецов «Живая классика». Выступления победителей Вы можете посмотреть по ссылке.

Видео "Живая классика"- 1

Видео "Живая классика"- 2

Видео "Живая классика"- 3

Видео "Живая классика"- 4

23.03.2017 года з мэтай папулярызацыі беларускай мовы ў нашай школе сярод 7-ых класаў прайшла гульня-віктарына “Я люблю Магілёў”, прысвечаная 750-годдзю нашага горада. Вучні ўспомнілі гісторыю роднага горада, паэтаў і пісьменнікаў Магілёўшчыны.

“Горад маёй мары”
Пад такой назвай 16 сакавiка прайшло мерапрыемства у першых класах, прысвечанае 750- годдзю горада Магiлёва.

З мэтай папулярызацыі беларускай мовы і літаратуры 09 сакавіка 2017 года  у ДУА “Сярэдняя школа № 17 г.Магілёва”  адбылося пазакласнае мерапрыемства для вучняў 9-11 класаў “Мой родны горад”, прысвечанае 750-годдзю заснавання Магілёва.
Дзеці падрыхтавалі паведамленні на беларускай мове пра свой родны горад і падзеі, якія ў ім адбываліся ў розныя часы яго існавання.
Было вельмі цікава і займальна.

Напярэдадні свята 8 сакавіка з вучнямі другіх класаў быў праведзены конкурс “Лепшы чытач”. Дзеці чыталі напамяць вершы беларускіх аўтараў, прысвечаныя жанчынам: “Самая лепшая” Ул. Карызны, “Маме” Э. Агняцвет і іншыя.Акрамя гэтага яны актыўна ўдзельнічалі ў дыдактычных гульнях “Апішы прадмет”, “Дапоўні сказ”, “Складзі тэкст”, “Перакладчык”. Пасля завяршэння конкурсу вучні зрабілі падарункі сваім блізкім людзям.

16 лютага зноў сабраў разам усіх прыхільнікаў беларускай мовы “Буслік-2017”. З кожным годам сярод вучняў нашай школы павялічваецца колькасць удзельнікаў гэтага конкурсу і колькасць яго пераможцаў. З цікавасцю вучні 3-11 класаў выконваюць заданні конкурсу, пашыраючы свой кругагляд і ўмацоўваючы сваё веданне роднай мовы. Жадаем поспехаў усім удзельнікам конкурсу!

Чароўны мір прыгод…  Яго так любяць дзеці!  На прыкладзе казачных герояў яны вучацца вырашаць праблемы, прымаць правільныя рашэнні. А калі побач сябар? Любая справа ладзіцца.  16 лютага вучні 4-х класаў адправіліся ў падарожжа па краіне казак. Прыгоды, выпрабаванні і, абавязкова, шчаслівы канец.

Беларуская казка – гэта не толькі забава, але і магчымасць далучыцца да роднай культуры, пашырыць кругагляд і ўзбагаціць слоўнікавы запас. Што з поспехам і вырашалася дадзеным мерапрыемствам.

9 лютага у трэціх класах адбылося свята “Роднай мовы пералівы .Вучні чыталі вершы,прымаукі,прыказкі,загадвалі загадкі пра нашу родную Беларусь. Усім было весела і цікава.

2 лютага 2017 года вучні другіх класаў прымалі ўдзел у розных цікавых гульнях.

Яны паспрабавалі сябе ў ролі перакладчыкаў, ім трэба было перакласці на беларускую мову як мага больш слоў. Дзеці з вялікім захапленнем выконвалі гэта заданне. Пераможцай стала Гонтарава Анастасія.
      Таксама дзеці паказалі добрыя веды беларускай мовы ў гульне “Ланцужок”. Шмат беларускіх слоў ведаюць нашы вучні і з вялікім жаданнем вучацца размаўляць на роднай мове.

4 сентября – День белорусской письменности

День белорусской письменности проводится в первые дни учебного года. Образование, информация и культура – три отрасли, которые формируют интеллектуальную элиту нации, ее настоящее и будущее. В этот день мы отдаем дань уважения нашим предкам, которые создали фундамент белорусского образования и письменности. Первый День белорусской письменности состоялся в 1994 году в городе Полоцке, на родине Франциска Скорины – белорусского и восточнославянского первопечатника, философа-гуманиста, писателя. В разные годы праздник отмечался в Турове, Новогрудке, Несвиже, Орше, Пинске, Заславле, Мстиславле, Мире, Каменце, Поставах, Шклове, Борисове, Сморгони, Хойниках, Ганцевичах, Глубоком и других городах – культурных центрах Беларуси. В 2016 году День белорусской письменности пройдет в г.Рогачеве Гомельской области. Рогачевская земля богата на талантливых людей. Здесь прошли детские и юношеские годы известного ученого-селекционера Л. К. Грабени. В Рогачеве родились заслуженный артист Беларуси Говор-Бондаренко, заслуженный деятель искусств Беларуси А. И. Гинзбург, поэт и драматург С. Я. Галкин, художник К. И. Завиша, режиссер, актер, педагог, народный артист Беларуси профессор К. М. Санников, заслуженная артистка Беларуси А. М. Федченко. В рамках Дня белорусской письменности в школе проводились детский праздник «Вясёлкадзяцінства», выставки детских работ изобразительного и декоративно-прикладного творчества, викторины, заданнi конкурса «Знаўцы роднай мовы».

**************************************************************************************

Заданнi конкурса «Знаўцы роднай мовы»